Kes otsustab, milline on hea ema?

Aasta ema valimise temaatika hakkab vaikselt vaibuma. Olen seda kõrvalt jälginud ja mõelnud mõtteid kord nii- ja siis naapidi. Eks iga mätta otsast paistab lahendus isemoodi olema. Palju on räägitud sellest, kes võiks olla ja kes ei peaks olema aasta ema kanditaat. Mind hakkas aga hoopis huvitama see, et kes selle naise, selle ema, nime ja loo valikut tegevale komisjonile esitab.

Eesti Naisliidu koduleheküljel on kirjas: Eesti Naisliit kutsub igal aastal vabariigi organisatsioone ja üksikisikuid esitama aasta ema kandidaate. Kui kellelegi antakse tiitel aasta ema või aasta isa, siis minu jaoks tähendab see, et see inimene tõstetakse pjedestaalile, sest ta on midagi õigesti teinud. Ta tuuakse sellega teistele eeskujuks. Luuakse kuvand, milline võiks olla üks hea ema või hea isa. Kes aga teavad kõige paremini, kas ema ja isa on olnud hea? Lapsed. Kui mitmel korral on aasta ema kandidaadi nime üles andnud tema enda lapsed? Kui mitmel korral on selleks olnud mõni organisatsioon või mõni teadjam peresõber?

Kui ma küsin nüüd ja praegu sinult, kas su ema on olnud hea ema, siis mis sa vastad? Olles juba ise suurem, olles ema, saad aru, et keegi ei ole täiuslik. Ometi suurem osa meist vastaksid üsna kindlalt, et loomulikult on minu ema olnud hea ema. Vähemalt nii hea nagu elu ja oskused on lubanud. Me armastame oma emasid ju vaatamata kõigele! Kui ma aga küsin su käest, et kas sa tõstaksid oma ema teistele emaks olemisel eeskujuks, mida sa siis mulle vastaksid? Kas sina kasvatad oma lapsi nii nagu sinu ema on sind kasvatanud? Või oleksid sa ise valmis sellele pjedestaalile astuma? Oled sa selline ema, keda sinu laps võiks tulevikuks teistele eeskujuks tuua?

Mul ei ole neile küsimustele vastuseid ja ilmselt õiget vastust ei olegi. Küll aga tahan ma öelda, et võib-olla selle suure möllu keskel otsustamaks, kes sobib või ei sobi hea ema rolli, oleme me unustanud ära need, kellel tegelikult on kõige suurem õigus see otsus teha. Kui üldse keegi peaks valima aasta ema, siis kandidaadi sinna peaks saama minu meelest üles anda ainult selle ema lapsed ja ei keegi muu.

Ainult lapsed teavad, mis nende peres tegelikult on toimunud. Kui palju on ilusa fassaadi taga tõtt ja kui palju sellest ilust ja harmooniast on vaid näiline. Vaid lapsed saavad öelda, kas ema on kõikide muude kohustuste kõrvalt leidnud nende jaoks piisavalt aega, et kanda aasta ema tiitlit. Vaid lapsed saavad öelda, kas ema on kuulanud nende muresid ning aidanud leida lahendusi. Kas ta on neile läbi aastate toeks olnud siis kui neil seda kõige rohkem vaja oli. On õpetanud elus hakkama saama, inspireerinud käima oma teed. Näidanud oma nõrku külgi. Öelnud, et ma täna enam ei jaksa ning lisanud, et mõnikord on OK ka puhata ja mitte midagi teha.

Ja kui juba lapsed on otsustanud, et nende ema on hea ema – on oma emale andeks andnud kõik väiksemad ja suuremad vead, kõik teadlikult või teadmatult tehtud apsud, kõik rohkemad või vähemad valed otsused, siis ei tohiks ükski muu detail enam lugeda. Ainult lastel on õigus anda hinnang oma emale emaks olemise skaalal!

 

 

 

 

 

 

Published by lihtsalthinga

Olen Epp Sussen ja vabastavat hingamist olen ise pigetest vabanemiseks kasutanud juba pea 10 aastat. Nüüd on kätte jõudnud aeg olla ise toetajaks neile, kes soovivad proovida teadliku hingamise jõudu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: